V.İ.P YAKIN KORUMA NEDİR.
V.İ.P - Yakın koruma nedir? 24 saat esasına uygun vaziyette yaya ve araçlı seyir halinde iş ve ikamet adreslerinde şahsı yalnız bırakmadan hayatını, vücut bütünlüğünü bilinen ve muhtemel tüm tehlikelere karşı koruyan ve savunan özel eğitimli kişilere yakın koruma denir.
 
 
 

...V.İ.P - Yakın koruma nedir?

24 saat esasına uygun vaziyette yaya ve araçlı seyir halinde iş ve ikamet adreslerinde şahsı yalnız bırakmadan hayatını, vücut bütünlüğünü bilinen ve muhtemel tüm tehlikelere karşı koruyan ve savunan özel eğitimli kişilere yakın koruma denir.

 VİP Yakın Koruma; İlla birini birine karşı koruma değil, aynı zamanda seyahatlerde özel toplantılarda kişinin güvenliğini sağlamak ve o kişinin toplantısını da doğru gerçekleştirmesini sağlamak yakın korumanın en önemli görevlerindendir.

 Korumanın öncelikli amacı; korunan kişiyi akla gelebilecek her türlü tehdide karşı ve vücut bütünlüğünü bozacak saldırılardan korumaktır.

Korunan kişi; utandırıcı, rahatsız edici, küçük duruma düşürülmesi gibi durumlardan kurtarılmasıdır.

Kendi hastalıklarına ve her türlü kazaya ve trafik kazalarına karşı korumak, mahremiyetini başkaları tarafından duyulmasını istemediği özel hayatına ilişkin bilgileri korumak zorundadır.

 5188 Özel Güvenlik kanunu:

Özel Güvenlik; Kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyette olmak üzere kanun ile korunmasına izin verilen hak ve hürriyetlerin güvenliğini sağlamak amacıyla kanundaki koşullara uygun olarak alınan özel güvenlik tedbirleridir.

Yukarıdaki görev tanımı belirtilen Yakın Koruma (5188 sayılı kanun) özel güvenlik kanunu içerisinde yer almaktadır.

VIP, Çok Önemli Kişi anlamına gelen İngilizce Very Important Person un baş harflerinden oluşan kısaltma[1], statüleri veya önemleri nedeniyle ayrıcalıklara sahip olan ve diğer insanlardan ayrılan ve önem arz eden kişileri tanımlamak için kullanılır.

 

Okunma : 116
Tarih       : 17 Temmuz 2019
RSS Kaynağı

 

 
 
Yönetim Kurulu
Üyelik Koşulları
Özel Güvenlik Kanun ve Yönetmeliği
Sınav Soru Ve Cevapları
Fotoğraf Galerisi
Savunma Sporları Eğitimi
Üye Ol

 
 
 
 
 
Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2007 - 2013 | Designed by Yön Ajans